Ja s’han resolt les dues convocatòries de residències de creació convocades per Roca Umbert Fàbrica de les Arts per a l’any 2021. Enguany s’han presentat un total de 131 projectes que optaven a alguna de les modalitats de les dues convocatòries, la d’Arts en Moviment i d’Imatge, xifra record des que Roca Umbert va començar les convocatòries de suport a la creació.

Pel que fa als projectes vinculats a les Arts en Moviment, es van rebre un total de 102 propostes, de les quals els guanyadors/es han estat:

  • Residències de recerca i creació en moviment:Tradere, de Laia Santanach 
  • Residències de recerca i creació en circ: Després de tot, d’Adrià Montaña Ernst (PSIRC)
  • Residència de perfeccionament: 
  • Japan, de Mabel Olea Alarcón
  • Oblivion, de Silvia Batet Lladró 
  • Residència de projectes artístics emergents: 
  • Johnny Got His Gun, d’Àlex Cabré Calleja (AMAGA)
  • BOY (nen), de Marc Oliveras Casas 
  • Resident associat/da: 
  • Sarah Anglada Vergés (Cia. Vaques i Cia. Los Moñekos)
  • Cia. Nadine Gerspacher
  • Cia. Lali Ayguadé Company 
  • Cessió temporal per a projectes de moviment:
  • We all live un a box, Arina Lanno 
  • Cabello suicida, Sivgin Arda Dalkilinc 

La comissió de selecció de projectes estava formada per Alexis Eupierre, director del Conservatori Superior de Dansa de l’Institut del Teatre; Anna Giribet, directora artística de Fira Tàrrega; Antxón i Helena Ordóñez, directors artístics de La Central del Circ; Elena Carmona, directora artística del Graner; Laura Llamazares, programadora del Teatre Auditori de Granollers i Sandra Arisa, tècnica del Centre d’Arts en Moviment de Roca Umbert. 

Pel que fa les residències de creació en l’àmbit de la imatge s’han presentat un total de 29 projectes, i els guanyadors han estat:

Modalitat associada:

  • Massacre. Lògiques postfotogràfiques en el paradigma de la necropolítica de Mercè Alsina Joda
  • Ceràmica artística de Mercè Garolera Berrocal
  • Spectrum de Marta Bisbal
  • Transliteralitat de Maria Glòria Giménez Carrillo
  • Artista associat de Pol Aumedes. 
  • Artista associat de Ramon Aumedes
  • Sense Títol de Marta Ros Hugas.
  • El Cosidor de Jacqueline Barrowcliffe
  • Natura Artificialis de Pilar Rosado Rodrigo
  • Imagines – mercancia de Francele Cocco.

Modalitat de llarga durada:

  • Franco Gan, d’Ignasi Prat Altimira
  • Les Males Herbe i altres preocupacions artístiques de Sylvie Bussières
  • Peau de Vache de Nathalie Rey
  • Peau de Vache d’Enric Mauri
  • On light & Time de Lluis Estopiñan Canals
  • Afers Urbans de Josep Fernandez Margalef
  • Horizonte de sucesos. O sobre com escapar a la fuerza gravitacional masiva del agujero de Marta Pareja 
  • La máquina orgánica de Maria Montserrat Tomàs Romer
  • Paisatges, mirades i resistències d’Eva Marín Peinado
  • Ser Otra de Lurdes Rodríguez Basolí

El jurat de la convocatòria estava format per Joan Fontcuberta, artista i assessor artı́stic de Roca Umbert, Alexandra Laudo, comissària independent; Zaida Trallero, comissària i gestora cultural; i Laia Casanova Manonelles, tècnica d’arts visuals de Roca Umbert .

Està previst que totes les residències comencin el proper mes de març en els equipaments de referència de cada disciplina, el Centre d’Arts en Moviment i l’Espai d’Arts de Roca Umbert Fàbrica de les Arts (Granollers).